77th ECCE General Meeting 
Vilnius, Lithuania, on 6–8 October 2023

The 77th ECCE General Meeting
taking place from October 5th to 7th, 2023,
at the Artis Centrum Hotel in Vilnius, Lithuania.
This event is hosted by the Lithuanian Association of Civil Engineers (LSIS).

Теми на 77th ECCE General Meeting:

  • приемането на стратегическия план на ECCE на 76-то Общо събрание на ECCE, като определяме приоритети в съответствие с насоките. 
  • финансовото управление и членския внос. Необходимостта от своевременно плащане на членския внос за поддържане на дейността на организацията Предложени бяха корекции на членския внос за поддържане на балансиран бюджет. 
  • сътрудничеството на ECCE с Европейската комисия и Европейския съвет на камарите на инженерите (ECEC) – ECCE е активно ангажирана в дискусията с Комисията относно обща рамка за обучение (CTF) за строителни инженери. Проучване, проведено през лятото сред членовете на двете организации, предостави ценни констатации, които ще бъдат използвани за оформяне на дискусии и постигане на работещ компромис, който е от полза за строителните инженери. 
  • ученето през целия живот за строителните инженери. В ерата на бързи и драматични промени и развития, е наложително да продължим обучение извън получаването на лиценз. С нарастващия акцент върху устойчивостта, висококвалифицираните строителни инженери са в уникална позиция да допринесат за реализирането на целите за устойчивост в процесите на планиране, изграждане и използване. Това представлява значителна възможност за инженерите да станат компетентни, независими партньори на клиентите при постигането на тези цели.
  • новия проект, върху който работи ECCE, относно актуализирането на книгата за професията на строителния инженер в Европа, като обеща активно сътрудничество и подкрепа на членовете в това начинание.
  • усилия за разширяване на членството на ECCE, с текущи дискусии с Италия, Испания, Германия и други европейски страни, отразяващи ангажимента на ECCE за насърчаване на сътрудничеството и споделянето на знания между европейските строителни инженери.

Президентът на Литовската асоциация на строителните инженери (LSIS), проф. Зимантас Рудзионис, приветства колеги от Европа на 77-ата Генерална среща на ECCE, подчертавайки специалното значение на 2023 г., когато Вилнюс празнува своята 700- годишнина. В речта си президентът на LSIS даде представа за историята на LSIS, която е основана преди повече от 30 години, и нейната мисия да представлява строителните инженери и да разпространява знания за строителния сектор. С над 800 членове, LSIS продължава да расте, като се фокусира върху справяне с ключови предизвикателства в областта. Едно от споменатите основни предизвикателства беше стремежът към самоуправление за строителните инженери, повишаване на професионализма, особено в областта на цифровото строителство и възприемането на принципите на устойчивото строителство. Президентът подчерта значението на екологичните инженерни методи за постигането на тези цели. Той изрази своята благодарност към основните поддръжници и прикани всички участници да се включат активно във Форума за устойчивост в строителството.

 

Избраният вицепрезидент/президент на ECCE Платонас Стилиану обяви инициатива на ECCE за актуализиране на книгата „Професията на строителния инженер в Европа“. Тази инициатива включва преглед и актуализиране на книга за европейската професия строителен инженер (последно издание през 2005 г.) и създаване на електронна книга. Проектът включва реорганизиране на съществуващи глави, въвеждане на нови и събиране на данни от европейски държави. Разработват се насоки за събиране на данни и онлайн въпросници и се очаква включването на членове на ECCE, които са доброволци. Проектът има за цел да създаде онлайн база данни за съхранение на информация и сравнение между страните, както и да създаде дигитална и редактируема книга. Графикът очертава ключови етапи, като завършването се очаква през второто тримесечие на 2025 г. Този проект ще предостави актуален и достъпен ресурс за професията на строителното инженерство в Европа.

77-ата Генерална среща на ECCE разгледа различни теми, свързани с практиките за устойчиво строителство. Беше подчертано значението на съгласуването на целите на индустрията с целите за устойчиво развитие  и прилагането на трансформативни подходи към устойчивост. Бяха обсъдени  предизвикателствата и съображенията, свързани с внедряването на BIM, кръговата икономика  на национално ниво, какго и значението на управлението на отпадъците. Ограниченията на съществуващите стандарти за устойчивост, необходимостта от цялостни съображения за устойчивост и значението на устойчивостта в строителните конструкции също бяха обсъдени. Участниците подчертаха необходимостта от  системно мислене и образование в областта на инженерните знания.

 

 

Форум на строителните инженери за
устойчивост в строителството

77-ото Общо събрание на ECCE достигна
заключение с ECCE Форум на строителните инженери за
устойчивост в строителството, събитие, което обедини експерти, професионалисти и ентусиасти от строителната общност в цяла Европа, за да обсъдят и оформят бъдещето на устойчивото строителство.
Встъпителното слово на ECCE Forum беше произнесено от Dipl.-Ing. Андреас Бранднер, президент на ECCE, заедно с д-р Дайва Величкаите-Матузевиче, заместник-министър на околната среда на Литва, и Дайниус Чергелис, ръководител на групата за политика в областта на строителството и жилищното настаняване в Министерството на околната среда, които поставиха началото на следващите презентации и дискусии.
Тримата ключови лектори на форума бяха:

Томас Блажиунас, ръководител на отдела за иновации в UAB INHUS Engineering –  „BIM като инструмент за справяне с предизвикателствата на устойчивостта“.

Паулиус Булота, директор на UAB Peikko Lietuva – „Повторната употреба на готови изделия Бетонни конструкции – практически казус.“

Paulius Milčius, мениджър бизнес развитие на UAB „VMGcorp,“ –  „Инженерни вдъхновения от дървен материал за градско преоформяне, базирано на GreenConTech“.

След тези просветляващи презентации последва оживена панелна дискусия, модерирана от д-р Жанет Муньос Абела, архитект, строителен инженер и член на изпълнителния съвет на ECCE, заедно с Робертас Енциус, изпълнителен директор на LSIS. 

Форумът на ECCE за устойчивост в строителството предостави платформа за експертите да подчертаят ключовата роля на устойчивостта в строителната индустрия. По време на събитието лекторите се задълбочиха в различни важни аспекти, включително използването на възобновяеми материали в обществени структури, подобрен достъп до данни за оценка на качеството в строителството, приемане на методологии за оценка на жизнения цикъл и използване на цифрови инструменти за анализ на устойчивостта. Дискусиите се въртяха и около концепции като многократно използваеми и разглобяеми строителни конструкции, осъществимостта на строителството при трудни зимни условия и необходимостта от устойчиви решения на макро ниво.

Участниците подчертаха значението на образованието, регулаторните мерки и развитието на уменията за насърчаване на устойчиви практики, като същевременно се справят с предизвикателства като екологично почисване, стандартизация и повторно използване. Като цяло, послание беше да се даде приоритет на устойчивостта и да се интегрира безпроблемно през целия жизнен цикъл на материалите, за да се създадат ефективни и екологични сгради, като същевременно се подчертава стойността на сътрудничеството и премахването на регулаторните пречки.

 

Европейският съвет на строителните инженери изразява своята сърдечна благодарност към Литовската асоциация на строителните инженери за успешното организиране на 77-ата Обща среща на ECCE и форума на ECCE на строителните инженери относно устойчивостта в строителството.